حدیث شماره 11 | یمانی پدیا | دانشنامه مجازی مدعیان مهدویت
چهل حدیث ناظم العقیلی

حدیث شماره 11

کتاب چهل حدیث ناظم العقیلی

 

🔷 #حدیث_11:

 

همانطور که سابقا عرض شد، ناظم العُقیلی در مقدمه کتاب (چهل حدیث مهدیین) ادعاهایی را مطرح کرده و برای اثبات آنها به 40 حدیث اشاره می‌نماید. او مدعی است:

 

1️⃣ امامت در 12 امام محصور نبوده و مهدیین بعد از امام زمان (ع) مقام وصایت و امامت دارند.

 

2️⃣ مهدیین همان عترت و فرزندان امام زمان (ع) هستند.

 

اما دلایل قبلی کتاب او ــ با صرف نظر از #بحث_سندی وپذیرش صدور آنها ــ ادعاهای فوق را ثابت ننموده بلکه دروغین بودن احمد اسماعیل بصری را رقم می‌زد.

 

📌 لازم به ذکر است کتاب #40حدیث_مهدیین مورد تایید احمد اسماعیل همبوشی بوده 👈 لذا هر اشکالی که بر این کتاب وارد شود، حکایت از #بیسوادی احمد داشته و #مهر_بطلانی است بر پیشانی فرقه همبوشی.

 

📌 با این که ضمن بخشهای گذشته ایرادات فراوانی بر کتاب #40حدیث_مهدیین ناظم العقیلی بیان نمودیم و دیگر نیازی به نقد ما بقی کتاب نمی‌باشد، اما به جهت بیان رسوایی‌های بیشتر این فرقه، #حدیث_۱۱ کتاب را از نظر گذرانده و ارتباط آن را با ادعاهای فوق مورد بررسی قرار ‌می‌دهیم.

 

 

🔴 حدیث یازدهم:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ سَيِّدِ الْمُرْسَلِين . . . اللَّهُمَّ أَعْطِهِ فِي نَفْسِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ وَ شِيعَتِهِ وَ رَعِيَّتِهِ وَ خَاصَّتِهِ وَ عَامَّتِهِ وَ عَدُوِّهِ وَ جَمِيعِ أَهْلِ الدُّنْيَا مَا تُقِرُّ بِهِ عَيْنَهُ وَ تَسُرُّ بِهِ نَفْسَهُ وَ بَلِّغْهُ أَفْضَلَ أَمَلِهِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِير 👈 . . .  وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ وَ وُلَاةِ عَهْدِهِ وَ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ 👉 و مُدَّ فِي أَعْمَارِهِمْ وَ زِدْ فِي آجَالِهِم‏ . . .

ترجمه:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، خداوندا ! درود فرست بر محمد که سید مرسلین است . . .  خداوندا ! عطا کن به خود او و ذریه او و شیعه او و رعیت او و افراد خاص و عام او و دشمن او و همه اهل دنیا آنچه که باعث روشنی چشمش گردد و او را مسرور سازد و او را به برترین آرزوهایش در دنیا و آخرت برسان که تو بر هر چیر توانایی 👈 . . . و درود فرست بر ولیت و والیان عهد او و امامان از فرزندانش 👉 و عمرهای آنان را طولانی گردان و بر اجل‌هایشان بیفزا . . . .

 

📕 الغیبة شیخ طوسی، ص277 .

 

 

💥 نقد و بررسی

 

ناظم العقیلی با استناد به دعای فوق و تمرکز بر فرازهای (اعطه فی نفسه و ذریته … وصل علی …الائمه من ولده/ عطا کن به خود او و ذریه او … و درود فرست بر … امامان از فرزندانش) ادعا می‌کند که سلسله امامان و اوصیاء پیامبر(ص)، منحصر در 12 نفر نبوده بلکه در فرزندان امام زمان (ع) نیز ادامه خواهد داشت.

 

جهت بررسی ادعای وی، ابتدا شأن نزول و ماجرای این دعا به نقل از کتاب الغیبة شیخ طوسی را بیان نموده و سپس نکاتی تقدیم عزیزان می‌گردد.

 

🔴 ماجرای صلوات ابوالحسن ضراب غسانی اصفهانی

 

((حسین بن محمد بن عامر اشعری قمی گوید که يعقوب بن يوسف ضرّاب ‏غسّانی وقتی که از اصفهان بر می‌گشت، گفت:

 

در سال ۲۸۱ هـ‌ .ق با جماعتی از اهل ‏سنت شهرمان به حج بیت الله مشرف شدم. وقتی که به مکه رسیدیم یکی از آنها جدا شد و جلوتر رفت و منزلی برایمان کرایه کرد. آن خانه سر راهی بوده که ‏در میان بازار معروف به سوق الليل بود. آن خانه، خانه خدیجه (ع)  و ‏به دارالرضا (ع) نامیده شده بود و پیرزن گندم گونی آنجا بود.

 

وقتی که ‏متوجه شدم نام آن خانه دارالرضاست از پیرزن پرسیدم: تو با صاحبان خانه چه ‏نسبتی داری؟ و چرا این خانه را دارالرضا می‌گویند؟

 

پیرزن گفت: اینجا خانه علی بن ‏موسی (ع) است و من از دوستداران و محبین ایشان هستم. امام حسن عسکری (ع) در اینجا مرا سکونت داد، به دلیل اینکه از خدمتکاران ایشان بودم.

 

وقتی که این ‏جملات را از پیرزن شنیدم، خوشحال شدم، و این مسأله را از همراهان سنی خود ‏مخفی کردم.

 

برنامه من به این صورت بود که شب‌ها وقتی از طواف بر می‌گشتم ‏با آنها در ایوان آن خانه می‌خوابیدم و در خانه را می‌بستیم و #سنگ_بزرگی پشت در ‏می‌گذاشتیم.

 

📌 در چند شب در رواقی که بودیم نور چراغی را می‌دیدم که شبیه روشنایی ‏مشعل بود و دیدم که در خانه بدون این که کسی آن را باز کند باز شد 👈 مردی با قد ‏متوسط و گندم گون و مایل به زردی را دیدم که لاغر اندام بود و در پیشانی‌اش نشانه سجده داشت. دو پیراهن و یک ردای نازک داشت که ‏سرش را با آن پوشانده بود. در پایش کفش بود، بدون جوراب و به غرفه و اطاقی که ‏پیرزن در آن ساکن بود رفت.

 

پیرزن قبلا به من گفته بود که در آن غرفه دختری هست ‏و تو کسی را نگذار که به آنجا برود. من وقتی آن روشنایی را که در رواق و راهرو بود ‏دیدم و نیز وقتی که مرد وارد غرفه شد در آنجا دیدم و کسانی که همراه من بودند هم ‏همان روشنایی را دیدند و گمان کردند که این مرد به جهت دختر پیرزن رفت و آمد ‏می‌کند و دختر را صيغه کرده است. آنها گفتند: اینها طایفه علویه هستند و متعه یا ‏ازدواج موقت را حلال می‌دانند و اهل سنت گمان می‌کنند که این عمل حرام است و ‏حلال نیست. ما این مرد را می‌دیدیم که رفت و آمد می‌کرد.

 

به در خانه که می‌رفتیم ‏سنگ را در همان حالت خودش پشت در می‌دیدیم. در حالی که ما به خاطر ترس از ‏اسباب و اثاثیه‌مان درب را محکم می‌بستیم، و در این مدت هیچ کس را نمی‌دیدیم ‏که در را باز کند یا ببندد، در عین حال آن مرد وارد و خارج می‌شد. تا وقتی که ما ‏برای خروج از خانه می‌رفتیم و سنگ همچنان پشت درب بود.‏

 

وقتی که این مسائل را دیدم شک به قلبم راه پیدا کرد و به وضع موجود ‏مشکوک شدم بنابراین با پیرزن ملاطفت کردم و دوست داشتم که از مردی که می‌آمد ‏خبر به دست بیاورم. به پیرزن گفتم: ای فلانی! دلم می‌خواهد مسائلی را از تو بپرسم ‏بی آنکه رفقای من در جریان قرار بگیرند ولی این امر برای من ‏ممکن نیست. دوست دارم وقتی که دیدی من در خانه تنها هستم به اتاق ما بیایی تا ‏این که مسأله‌ای را از تو بپرسم. او هم فورا به من گفت: من قصد داشتم که رازی را ‏برای تو بازگو کنم اما به خاطر کسانی که همراه تو بودند نتوانستم.

 

گفتم: چه می‌‏خواستی بگویی؟ گفت: به تو می‌گوید ـ و اسم کسی را نبرد ـ با اصحاب و ‏همراهانت و شریکانت درشتی و مخاصمه نکن و با آنها مدارا کن چون که دشمنان تو ‏هستند.

 

گفتم: چه کسی این را می‌گوید؟ گفت: خودم میگویم. من دیگر جسارت نکرده ‏و دوباره نپرسیدم، چرا که هیبت و عظمتی که در درون قلبم ایجاد شده بود مانع شد تا ‏دوباره سؤال کنم.

 

گفتم: کدام اصحاب و دوستانم را می‌گویی؟ گمان کردم که مقصود او ‏یارانی هستند که با من به سفر حج آمده اند، گفت:‏ شرکائی که در شهر تو هستند و در خانه با تو هستند.

 

بین ‏من و همراهانم در بر سر مذهب و اعتقادات، اختلافی در گرفت و آنها پشت ‏سر من سخن چینی کردند، به همین دلیل فرار کرده و مخفی شدم و اینجا فهمیدم که ‏منظور پیرزن از اصحاب همین اشخاص است.‏

 

بعد از پیرزن پرسیدم: تو با امام رضا (ع) چه نسبتی داری؟ گفت: من خدمتکار امام ‏حسن عسکری (ع) بودم.

 

وقتی یقین کردم که او از جمله دوستداران اهل بیت (ع) است ‏با خودم گفتم: در مورد امام غائب (ع) از او می پرسم. بنابراین گفتم: تو را به خدا قسم می ‏دهم که به چشم خودت ایشان را دیدهای؟ گفت: ای برادر! من او را به چشم خودم ‏ندیده‌ام، چون وقتی که از خانه امام حسن عسکری (ع) بیرون آمدم، خواهرم حامله ‏بود [احتمالاً منظور از خواهرم، جناب نرجس خاتون باشد] اما امام حسن عسکری (ع) به من مژده داد که در آخر عمرم حضرت را می‌بینم و ‏به من فرمودند: در نزد قائم (ع) چنان خواهی بود که در نزد من هستی.‏

 

قبلا مدتی در مصر بودم و الآن به حج و مکه آمده‌ام، آن هم به خاطر نامه و خرجی ‏که سی دینار بود و حضرت توسط مردی از اهالی خراسان که نمی توانست به عربی صحبت کند به من رسانده بودند و در نامه به من امر فرموده بودند که امسال ‏به حج مشرف شوم و من هم از شدت اشتیاق زیارت حضرت از مصر خارج ‏شدم.‏

 

در همین حین به دلم افتاد که مردی را که می‌دیدم وارد و خارج می‌شود، همان ‏حضرت است.

 

 

ده درهم صحیح که شش عدد آن سکه ضرب شده به نام امام رضا(ع) بود ‏و نذر کرده بودم که آنها را در مقام ابراهیم بیندازم و به همین منظور در همیان پنهان ‏کرده بودم را به پیرزن دادم و با خودم گفتم که این پول‌ها را به فرزندان فاطمه(ع) ‏بدهد بهتر از این است که در مقام ابراهیم بیندازم و ثوابش هم بیشتر است، بنابراین به ‏او گفتم: این درهم‌ها را به کسی از اولاد فاطمه(ع) که نیازمند و مستحق به آن باشد ‏پرداخت کن. در نیتم این بود که پیرزن درهم‌ها را به همان مردی می‌دهد که من ‏دیده‌ام [و او به نیازمندان می‌دهد].

 

پیرزن درهم‌ها را گرفت و به طبقه بالا و اتاق خودش رفت و ساعتی بعد ‏برگشت پایین و گفت: به تو می فرماید: ما حقی در این درهمها نداریم، آنها را همان ‏جایی که نیت کرده‌ای قرار بده، اما در مورد سکه رضویه، بدلش را به همان مقدار از ما ‏بگیر، بعد در آنجا که نیت داشتی بینداز. من هم عین همین کار را کردم و با خودم ‏گفتم: آنچه که پیرزن امر کرد از طرف همان مرد است.‏

 

بعد نسخه توقيع شریف صاحب الزمان(ع) را که برای قاسم بن علاء در ‏آذربایجان صادر شده بود و همراه من بود [به پیرزن داده و] گفتم: این نسخه را به کسی ‏که توقیعات حضرت را دیده نشان بده [تا صحت و سقم آن معلوم شود]. گفت: ‏نسخه را به من بده من توقيع را می‌شناسم. نسخه را دید و من گمان می‌کردم که می ‏تواند توقيع را بخواند، پس گفت: من در اینجا نمی توانم این نسخه را بخوانم. لذا به ‏غرفه بالا رفته و سپس پایین آمد، گفت: توقيع صحیح است و عبارت آن نسخه این ‏بود: به مژده‌ای شما را بشارت میدهم که تا به حال به کسی مژده آن را نداده‌ام. ‏

 

پیرزن گفت: به تو می‌فرماید که اگر بخواهی که به پیامبر خدا(ص) ‏صلوات بفرستی چگونه می‌گویی؟ گفتم که می‌گویم: پروردگارا! بر محمد و آل محمد(ع) ‏درود فرست و بر محمد و آل محمد(ع) تحیت و درود خود را مبارک گردان، آنگونه که ‏بهتر و بالاتر از صلوات و رحمت و برکاتی باشد که به ابراهیم و آل او دادی، خدایا تو ‏پسندیده شده و بزرگی.‏

 

📌 [پیرزن گفت که حضرت] فرمود: نه، وقتی بر ایشان صلوات می فرستی بر همگی آنان ‏صلوات بفرست 👈 و نام ایشان را بیاور 👉 گفتم: بله.

 

روز بعد پیرزن پایین آمد و دفتر کوچکی هم در دستش بود و گفت: به شما می‌فرماید: وقتی که بر پیامبر(ص) ‏صلوات می‌فرستی، به ایشان و اوصیای بزرگوارش مطابق با این نسخه صلوات ‏بفرست. من هم نسخه را گرفته و به آن عمل کردم.‏

 

چند شب ایشان را دیدم که از غرفه پایین می‌آمد و آن روشنایی هم بود و من هم در ‏را باز کرده و در پی روشنایی می‌رفتم، به گونه ای که روشنایی را می‌دیدم ولی کسی ‏را نمی‌دیدم، تا این که داخل مسجد می‌شد و می‌دیدم که تعداد زیادی از مردم از ‏شهرهای مختلف به درب این خانه می‌آمدند، بعضی از آنها رقعه‌ها و نامه‌هایی به ‏پیرزن می‌دادند و می‌دیدم که پیرزن هم رقعه‌هایی به آنها می‌داد.

 

با هم صحبت می‌کردند ولی من کلمات آنها را نمی‌فهمیدم و تعدادی از آنها را در وقت مراجعتم به بغداد ‏در راه دیدم.

 

متن نسخه دفتری که خارج شد: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ سَيِّدِ الْمُرْسَلِينَ وَ خَاتَم‏ النَّبِيِّين‏ و . . . وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ وَ وُلَاةِ عَهْدِهِ وَ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ . . . .))  ‏

 

📕 کتاب غیبت شیخ طوسی، ترجمه مجتبی عزیزی، ص482 ـ 489 با اندکی تصرف.

 

 

🔹 نکته اول:

اگر بپذیریم که ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ/ و درود فرست بر … امامان از فرزندان او) مربوط به امام زمان (ع) می‌باشد، باز هم ادعای مقام امامت برای مهدیین سخنی گزاف می‌باشد 👈 زیرا در این حدیث هیچ سخنی از #مهدیین به میان نیامده و ادعای این که مهدیین همان ائمه از فرزندان امام زمان(ع) می‌باشند ادعایی بدون دلیل می‌باشد.

 

📌 اساساً در احادیث #هیچ_تصریحی بر فرزندی مهدیین نسبت به امام زمان(ع) وجود ندارد و آنچه همبوشیان از حدیث وصیت در این جهت تلقی نموده‌اند اشتباه بوده که بیان آن در بحث حدیث وصیت گذشت (1).

 

✅ مضافا این که به تصریح امام صادق (ع) مهدیین #امام_نبوده بلکه 👈 قومی از شیعیان هستند که مردم را به موالات ما و معرفت حق ما دعوت می‌کنند (2).

 

بنابراین ادعای این که مهدیین همان امامان از فرزندان امام زمان (ع) هستند سخنی گزاف و بدون دلیل می‌باشد.

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

🖋پی نوشت:

(1) در نقد حدیث اول کتاب (40 حدیث مهدیین) بیان نمودیم که عبارت (فَلْيُسَلِّمْهَا إِلَى ابْنِهِ أَوَّلِ الْمُقَرَّبِينَ‏) مربوط به امام زمان(ع) و فرزند ایشان نمی‌باشد بلکه این عبارت ناظر به امام حسن عسکری(ع) و فرزند ایشان امام زمان(ع) می‌باشد. توضیح بیشتر در لینک زیر:

 

🔹نکته دوم:

بعد از این که مشخص گردید صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی #هیچ_ارتباطی به مهدیین ندارد، ممکن است گفته شود:

 

⛔️ ((بر اساس این صلوات، امامان و اوصیائی از فرزندان امام زمان (ع) نیز وجود دارند و تعداد جانشینان پیامبر (ص) در 12 نفر منحصر نمی‌باشد))

 

🖋 و اما پاسخ:

در صورت پذیرش این سخن، به ناچار وارد #باب_تعارض می‌شویم زیرا در روایات فراوانی، تعداد اوصیاء و امامان پس از پیامبر خدا (ص) در عدد 12 منحصر شده است لذا صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی با این روایات در تعارض می‌باشد.

 

✅ نمونه‌ای از روایات در مورد اوصیاء 12گانه پیامبر9

 

‏1) پیامبر خدا (ص) فرمودند:‏

أَنَا سَيِّدُ النَّبِيِّينَ وَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ سَيِّدُ الْوَصِيِّينَ 👈 و إِنَّ أَوْصِيَائِي‏ بَعْدِي‏ اثْنَا عَشَرَ أَوَّلُهُمْ ‏عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ وَ آخِرُهُمُ الْقَائِمُ (ع).  ‏

🔅 ترجمه:‏ من سید پیامبران هستم و علی بن ابیطالب سید اوصیاء است 👈 و همانا اوصیائم پس از ‏من، 12 نفر بوده که اولین آنها علی بن ابیطالب و آخرین آنها قائم (ع) است.‏

 

📕 کمال الدین ج1ص280 و الزام الناصب، ‏ج1ص185‏ .

 

 

‏2) و در حدیثی دیگر فرمودند:‏

👈 إنَّ خُلَفَائِي و أَوْصِيَائِي وَ حُجَجَ اللَّهِ عَلَى الْخَلْقِ بَعْدِي اثْنَا عَشَرَ أَوَّلُهُمْ أَخِي وَ آخِرُهُمْ ‏وَلَدِي … الْمَهْدِيُّ الَّذِي يَمْلَؤُهَا قِسْطاً وَ عَدْلًا كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْما ….  ‏

🔅 ترجمه:‏ همانا خلفاء و اوصیاء من وحجتهای الهی بر بندگان پس از من 👈 12 نفر هستند، اولین ‏آنها برادرم [علی] وآخرین آنها فرزندم . . . مهدی است، همان کسی که زمین را پر از ‏عدل و داد می‌کند پس از آنکه از ظلم وجور پر شده است.‏

 

📕 کمال الدین ‏ج1ص280 و الزام الناصب، ج1ص173‏.

 

 

‏3) جابر بن عبدالله انصاری می‌گوید:‏

دَخَلْتُ عَلَى فَاطِمَةَ (ع) وَ بَيْنَ يَدَيْهَا لَوْحٌ فِيهِ أسْمَاءُ الْأَوْصِيَاءِ 👈 فعَدَدْتُ‏ اثْنَيْ‏ عَشَرَ آخِرُهُمُ ‏الْقَائِمُ ثَلَاثَةٌ مِنْهُمْ مُحَمَّدٌ وَ أَرْبَعَةٌ مِنْهُمْ عَلِيٌّ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ أَجْمَعِين‏.  ‏

🔅 ترجمه:‏ بر فاطمه (ع) داخل شدم در حالی که روبروی ایشان لوحی بود که در آن اسامی ‏اوصیاء وجود داشت 👈 پس 12 عدد شمردم که آخرین آنها قائم بود، 3 نفر از آنان محمد ‏و 4 نفر از آنان علی نام داشت.‏

 

📕 کمال الدین، ج1ص313 .

 

روایت فوق همان حدیث معروف لوح فاطمه (ع) بوده که حدیث مفصل آن در کتاب ‏شریف کافی موجود است. الکافی، ج1ص528

 

‏4) پیامبر خدا (ص) ضمن حدیثی به حضرت زهرا (ع) فرمودند:‏

 

أَبْنَاءُ بَعْلِكِ 👈 أوْصِيَائِي إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ كُلُّهُمْ هَادُونَ مَهْدِيُّونَ 👈 و أَوَّلُ الْأَوْصِيَاءِ بَعْدِي أَخِي ‏عَلِيٌّ ثُمَّ حَسَنٌ ثُمَّ حُسَيْنٌ ثُمَّ تِسْعَةٌ مِنْ وُلْدِ الْحُسَيْن‏ . . . .  ‏

🔅 ترجمه:‏ فرزندان همسر تو 👈 اوصیاء من تا روز قیامت هستند، همه آنان هدایت کننده و هدایت ‏شده هستند 👈 و اولین اوصیاء پس از من برادرم علی بوده، سپس حسن و سپس حسین ‏وسپس 9 تن از فرزندان حسین.‏

 

📕 کمال الدین ج1ص263 .

 

 

‏5) در حدیث دیگری پیامبر خدا (ص) نام تک تک امامان #دوازدگانه ‏را ذکر نموده و در مورد آخرین آنان فرمودند:‏

 

ثم الحجة بن الحسن 👈 الذي تنتهي‏ إليه‏ الخلافة و الوصاية و يغيب مدة طويلة، ثم يظهر و ‏يملأ الأرض عدلا و قسطا كما ملئت جورا و ظلما.  ‏

🔅 ترجمه:‏ سپس حجت بن الحسن، همان کسی که 👈 خلافت و وصایت به سوی او منتهی می‌شود ‏و مدتی طولانی غایب می‌شود سپس ظاهر می‌شود و زمین را پر از عدل و قسط می‌کند ‏همانطور که از ظلم و جور پر شده است.‏

 

📕 اثبات الهداة، ج2ص234

 

 

‏6) در حدیث دیگری امام صادق (ع) فرمودند:‏

 

👈 الْأَئِمَّةُ بَعْدَ نَبِيِّنَا (ص) اثْنَا عَشَرَ نُجَبَاءُ مُفَهَّمُونَ مَنْ نَقَصَ‏ مِنْهُمْ‏ وَاحِداً أَوْ زَادَ فِيهِمْ وَاحِداً 👈 ‏خَرَجَ مِنْ دِينِ‌ اللَّهِ وَلَمْ يَكُنْ مِنْ وَلَايَتِنَا عَلَى شَيْ‏ءٍ. ‏

🔅 ترجمه:‏ امامان بعد از پیامبر ما 👈 12 نفر بوده که همگی نجیب و مفهَّم می‌باشند، کسی که یک نفر ‏از آنان کم کند یا زیاد کند 👈 از دین خدا خارج گشته و بر ولایت ما نمی‌باشد.‏

 

📕 الاختصاص، ص233 .

 

 

7) حضرتش در حدیث دیگری فرمودند:‏

 

فَإِنَّ الْأُمَّةَ سَتُنْكِرُهَا لِطُولِهَا فَمِنْ قَائِلٍ يَقُولُ إِنَّهُ لَمْ يُولَدْ وَ قَائِلٍ يَفْتَرِي بِقَوْلِهِ إِنَّهُ وُلِدَ وَ ‏مَاتَ وَ قَائِلٍ يَكْفُرُ بِقَوْلِهِ إِنَّ حَادِيَ عَشَرَنَا كَانَ عَقِيماً 👈 و قَائِلٍ‏ يَمْرُقُ‏ بِقَوْلِهِ إِنَّهُ يَتَعَدَّى إِلَى ‏ثَالِثَ عَشَرَ فَصَاعِدا ….

🔅 ترجمه:‏ پس همانا امت به زودی غیبتش را به خاطر طولانی بودنش انکار می‌کنند، بعضی ‏گویند: به دنیا نیامده است، وعده‌ای دروغ می‌گویند با این گفتار که: او به دنیا آمده و ‏مرده است، وعده‌ای کافر می‌شوند با این گفتار که: همانا یازدهمین ما [یعنی امام ‏عسکری ع] عقیم بوده است 👈 وعده‌ای خارج می‌شوند [از دین] با این گفتار که: همانا ‏آن [یعنی امام ومقام امامت] به 13 و بیشتر تعدّی می‌کند [و تعداد امامان در 12 منحصر ‏نمی‌باشد].‏

 

📕 الغیبة شیخ طوسی، ص170 و الزام الناصب، ج1ص263 .‏

 

 

‏8) ضمن حدیثی پیامبر خدا (ص) فرمودند:‏

يَا جُنْدَبُ 👈 أوْصِيَائِي‏ مِنْ بَعْدِي بِعَدَدِ نُقْبَاءِ بَنِي إِسْرَائِيلَ فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّهُمْ كَانُوا اثْنَيْ ‏عَشَرَ هَكَذَا وَجَدْنَا فِي التَّوْرَاةِ 👈 قالَ نَعَمْ الْأَئِمَّةُ بَعْدِي اثْنَا عَشَر . . .

🔅 ترجمه:‏ ای جندب! 👈 اوصیاء بعد از من به تعداد نقباء بنی اسرائیل هستند، جندب گفت: از تورات ‏اینگونه فهمیدیم که آن نقباء 12 نفر بودند 👈 حضرتش فرمودند: بله، امامان بعد از من ‌‏12 نفر هستند.‏

 

📕 کفایة الاثر، ص58‏ .

 

 

‏9) از رسول خدا (ص) در مورد امامان پس از ایشان سوال شد، حضرتش فرمودند:‏

 

👈 إنَّ عِدَّتَهُمْ كَعِدَّةِ الشُّهُورِ . . . أَوَّلُهُمْ هَذَا وَ آخِرُهُمُ ُ الْمَهْدِي‏ . . . 👈 هؤُلَاءِ أَوْصِيَائِي‏ وَ ‏خُلَفَائِي‏ . . . .

🔅 ترجمه:‏ 👈 همانا تعداد آنان به تعداد ماه‌ها می‌باشد . . . اولین آنان، این است [یعنی حضرت علی ع] وآخرین آنان مهدی است . . . 👈 آنها اوصیاء وخلفاء من هستند.‏

 

📕 اعلام الوری، ج2ص185 و الزام الناصب، ج1ص192‏ .

 

 

‏10) امیرالمومنین (ع) به جناب سلیم فرمودند:‏

 

يَا سُلَيْمُ 👈 إنَّ أوْصِيَائِي‏ أَحَدَ عَشَرَ رَجُلًا مِنْ وُلْدِي . . .

 

🔅 ترجمه:‏ ای سلیم! 👈 همانا اوصیاء من، یازده مرد از فرزندان من هستند.‌‏

 

📕 کتاب سلیم، ج2ص824‏ .

 

 

11) پیامبر خدا (ص) آیه (الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ ‏لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا)‏ را مربوط به حضرت علی (ع) و اوصیاء خود تا روز قیامت بیان ‏فرمودند. سلمان در مورد آنان از حضرتش سوال پرسید و ایشان فرمودند:‏

 

عَلِيٌّ أَخِي . . . 👈 و أَحَدَ عَشَرَ إِمَاماً مِنْ وُلْدِه‏ . . . .

🔅 ترجمه:‏ علی برادرم . . . 👈 و 11 امام از فرزندان او.‏

 

📕 کتاب سلیم، ج2ص759‏ .

 

 

‏12) در معراج، وقتی خداوند تبارک وتعالی سخن از اوصیاء پیامبر (ع) را به میان آورد، ‏حضرت رسول (ع) فرمودند:‏

 

يَا رَبِّ و مَنْ أَوْصِيَائِي‏ فَنُودِيتُ يَا مُحَمَّدُ أوْصِيَاؤُكَ الْمَكْتُوبُونَ عَلَى سَاقِ عَرْشِي‏ فَنَظَرْتُ . . . 👈 فرَأَيْتُ اثْنَيْ عَشَرَ نُورا . . . .

🔅 ترجمه:‏ پروردگارا ! اوصیاء من چه کسانی هستند؟ پس ندا داده شدم که: ای محمد ! اوصیاء تو ‏همانانی هستند که بر ساق عرش نوشته شده‌اند، پس نگاه کردم . . . 👈 و 12 نور را ‏دیدم.‏

 

📕 عیون اخبارالرضا (ع)، ج1ص264 و الزام الناصب، ‏ج2ص244 ‏.

 

 

‏13) پیامبر خدا (ص) ضمن حدیثی فرمودند:‏

 

أَنَا وَ أَخِي 👈 و الْأَحَدَ عَشَرَ إِمَاماً أوْصِيَائِي‏ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ كُلُّهُمْ هَادُون‏ مَهْدِيُّون‏ . . . . ‏

🔅 ترجمه:‏ من و برادرم 👈 و 11 امام که اوصیاء من تا روز قیامت هستند همگی هدایت کنند و ‏هدایت شده هستند.‏

 

📕 کتاب ‏سلیم، ج2ص565 .

 

 

‏14) امام باقر (ع) در حدیثی فرمودند:‏

إِنَّ اللَّهَ أَرْسَلَ مُحَمَّداً (ص) إِلَى الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ وَ جَعَلَ مِنْ بَعْدِهِ 👈‏ اثْنَيْ عَشَرَ وَصِيّا . . . . ‏

🔅 ترجمه:‏ همانا خدا محمد (ص) را به سوی جن و انس ارسال نمود و پس از او 👈 12 وصی قرار ‏داد.‏

 

📕 الکافی، ‏ج1ص532 و الزام الناصب، ج1ص200 .

 

 

این احادیث، نمونه اندکی از دریای روایات اهل بیت (ع) بود پیرامون انحصار ‏عدد اوصیاء و ائمه بعد از پیامبر (ص) در 12نفر.‏

 

جهت دیدن روایات بیشتر پیرامون تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ص) به کتاب (كفاية الأثر في النص على الأئمة الإثني عشر) و بحارالانوار، ج36 ابواب 40 الی 48 مراجعه فرمایید.

 

حال اگر صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی بر امامت و وصایت فرزندان امام زمان (ع) دلالت کند، با احادیث متواتر فوق در تعارض می‌باشد.

 

🔴 اخبار علاجیه و راهکار حل تعارض بین روایات

 

امام باقر (ع) در حدیثی راهکار #حل_تعارض بین روایات را ارائه نموده و فرمودند:

يَا زُرَارَةُ خُذْ بِمَا اشْتَهَرَ بَيْنَ أَصْحَابِكَ وَ دَعِ الشَّاذَّ النَّادِرَ . . .

🔅 ترجمه: ای زراره! آنچه را که مشهور بین اصحاب توست را بگیر و [حدیث] شاذ و نادر را رها کن.

 

زراره می‌گوید: [اگر] هر دو مشهور هستند و از شما رسیده‌اند [چه کنیم؟]، حضرتش در پاسخ فرمودند:

 

خُذْ بِقَوْلِ أَعْدَلِهِمَا عِنْدَكَ وَ أَوْثَقِهِمَا فِي نَفْسِك‏ . . .

🔅 ترجمه: قول عادل‌ترین و موثق‌ترین آن دو در نزدت را اخذ کن.

 

📕 بحارالانوار، ج2ص245 .

 

 

✅ بر اساس این دو راهکار از امام باقر (ع)، باید صلوات ضراب غسانی اصفهانی را رها نمود زیرا:

 

اولا: احادیث مربوط به انحصار اوصیاء پیامبر (ص) در 12 نفر از #شهرت بسیار بالایی بین اصحاب برخوردار است.

 

وثانیا: بسیاری از راویان احادیث مشهور فوق، #ثقه و #عادل هستند اما یعقوب بن یوسف ضراب غسانی شخص شناخته شده‌ای نمی‌باشد لذا  نمی‌توان حکم به عدالت و وثاقت او نمود.

 

 

🔹 نکته سوم:

با #فرض_پذیرش صدور این صلوات از امام زمان (ع)، به #دو_دلیل قطعا ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ/ و درود فرست بر … امامان از فرزندان او) مربوط به امام زمان (ع) نمی‌باشد بلکه ضمیر به امام حسین (ع) ـــ یا امیرالمومنین (ع) یا پیامبر خدا (ص) که دو خط قبل از فراز فوق به نام آنها اشاره شده است ـــ برگشت می‌کند.

 

🔻دلیل اول

 

به این عبارات مجددا دقت فرمایید:

 

((پیرزن گفت: به تو می‌فرماید که اگر بخواهی که به پیامبر خدا (ص) ‏صلوات بفرستی چگونه می‌گویی؟ گفتم که می‌گویم: پروردگارا! بر محمد و آل محمد (ع) ‏درود فرست و بر محمد و آل محمد (ع) تحیت و درود خود را مبارک گردان، آنگونه که ‏بهتر و بالاتر از صلوات و رحمت و برکاتی باشد که به ابراهیم و آل او دادی، خدایا تو ‏پسندیده شده و بزرگی.‏

 

[پیرزن گفت که حضرت] فرمودند: نه، وقتی بر ایشان صلوات می‌فرستی بر همگی آنان صلوات بفرست 👈و نام آنان را بیاور 👉 گفتم: بله. روز بعد پیرزن پایین آمد و دفتر کوچکی هم در دستش بود و گفت: به شما می‌فرماید: وقتی که بر پیامبر (ص) ‏صلوات می‌فرستی، به ایشان و اوصیای بزرگوارش مطابق با این نسخه صلوات ‏بفرست. من هم نسخه را گرفته و به آن عمل کردم))‏

 

📌 همانطور که دقت نمودید، بنا به سفارش و دستور امام زمان (ع)، در صلوات 👈 باید نام اوصیاء ذکر شود. مجددا به عبارات دقت فرمایید:

 

فَقَالَ‏ لَا إِذَا صَلَّيْتَ عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ 👈 و سَمِّهِم‏ . . .

 

ترجمه: [پیرزن گفت که حضرت] فرمودند: نه، وقتی بر ایشان صلوات می فرستی بر همگی آنان ‏صلوات بفرست 👈 و نام آنان را بیاور.

 

📌 همین کلام حضرت بهترین دلیل و شاهد بر این است که ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ/ و درود فرست بر … امامان از فرزندان او) مربوط به امام زمان (ع) نمی‌باشد 👈 بلکه ضمیر به امام حسین (ع) ـــ یا امیرالمومنین(ع) یا پیامبر خدا (ص) که دو خط قبل از فراز فوق به نام آنها اشاره شده است ـــ برگشت می‌کند زیرا اگر ضمیر مربوط به امام زمان (ع) باشد و فرزندان ایشان هم جزو امامان و اوصیاء پیامبر (ع) باشند، باید در صلوات نام #تک_تک آنان نیز ذکر می‌شد.

 

بنابراین اوصیاء پیامبر (ع) فقط 12 نفر بوده که در صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی نام #تک_تک آنان ذکر شده است.

🔻دلیل دوم

 

در روایات بسیاری، تعداد اوصیاء پیامبر (ص) 12 نفر معرفی شده‌اند ـــ که در نکته دوم به تعدادی از این احادیث اشاره شد ـــ و این روایات قرینه منفصلی است بر این که ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ/ و درود فرست بر … امامان از فرزندان او) مربوط به امام زمان (ع) نمی‌باشد بلکه ضمیر به امام حسین (ع) ـــ یا امیرالمومنین (ع) یا پیامبر خدا (ص) که دو خط قبل از فراز فوق به نام آنها اشاره شده است ـــ برگشت می‌کند.

 

🔴 خلاصه اینکه ـــ با توجه به نکته دوم و سوم ـــ بحث دائر مدار بین #دو_امر است:‏

 

الف: ارجاع ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ … وَ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ) به کلمه (وَلِيِّكَ) ـــ یعنی امام زمان (ع) ـــ که در این صورت به ‏باب #تعارض می‌رویم و نتیجه آن #کنار_گذاشتن صلوات ضراب اصفهانی ‏می‌باشد که در #نکته_دوم به آن اشاره شد.

 

🔸 لینک نکته دوم:

ب: تاکید امام زمان (ع) بر 👈 نام بردن اوصیاء پیامبر (ع) در صلوات و نیز 👈 وجود احادیث فراوان در تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ع)، #قرائنی ‏است بر اینکه قطعا ضمیر (ه) به کلمه (وَلِيِّكَ) بازگشت ندارد بلکه ضمیر به امام حسین (ع) ـــ یا امیرالمومنین (ع) یا پیامبر خدا (ص) که دو خط قبل از فراز فوق به نام آنها اشاره شده است ـــ برگشت می‌کند و به این طریق، جمع بین روایات کرده و دیگر تعارضی بین آنها باقی نمی‌ماند.

 

 

🔹 نکته چهارم:

همانطور که سابقا عرض شد، دو خط قبل از فراز (وَالْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ) بر تعدادی از معصومین صلوات فرستاده می‌شود. به عبارات زیر دقت فرمایید:

 

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ الْمُصْطَفَى وَ عَلِيٍّ الْمُرْتَضَى وَ فَاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ وَ الْحَسَنِ الرِّضَا وَالْحُسَيْنِ الْمُصْطَفَى وَجَمِيعِ الْأَوْصِيَاءِ مَصَابِيحِ الدُّجَى وَ أَعْلَامِ الْهُدَى وَ مَنَارِ التُّقَى وَالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى وَالْحَبْلِ الْمَتِينِ وَ الصِّرَاطِ الْمُسْتَقِيمِ وَصَلِّ عَلَى وَلِيِّكَ وَ وُلَاةِ عَهْدِهِ وَالْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِه‏ ….

 

خواننده منصف وقتی این فرازها را از نظر می‌گذراند، در ابتدا ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ … وَالْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ) را به کلمه (وَلِيِّكَ) ـــ که مراد امام زمان (ع) می‌باشد ـــ برگشت می‌دهد اما با توجه به عبارت 👈 (وقتی بر ایشان صلوات می‌فرستی بر همگی آنان صلوات بفرست و نام ایشان را بیاور) 👈 و نصوص فراوان در تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ع)، اندکی بعد متوجه #اشتباه خود شده و به دنبال #مرجع_ضمیر در خطوط قبل می‌گردد تا به نام شریف امام حسین (ع) برخورد کرده و مرجع ضمیر را پیدا می‌نماید.

 

😡 اما ناظم العقیلی به جهت این که خواننده #نتواند مرجع ضمیری به جز کلمه (وَلِيِّكَ) پیدا کند، #خیانتی بزرگ مرتکب شده و دعا را #سانسور/تقطیع نموده و از سه نقطه استفاده کرده است.

 

به عبارت زیر از کتاب ناظم العقیلی دقت فرمایید:

اللَّهُمَّ أَعْطِهِ فِي نَفْسِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ وَ شِيعَتِهِ وَ رَعِيَّتِهِ وَ خَاصَّتِهِ وَ عَامَّتِهِ وَ عَدُوِّهِ وَ جَمِيعِ أَهْلِ الدُّنْيَا مَا تُقِرُّ بِهِ عَيْنَهُ وَ تَسُرُّ بِهِ نَفْسَهُ وَ بَلِّغْهُ أَفْضَلَ أَمَلِهِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدِير . . . وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ وَ وُلَاةِ عَهْدِهِ وَ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ …

 

📌 آری، خواننده‌ی این عباراتِ تقطیع شده هر چه قدر هم که منصف و دقیق باشد، نمی‌تواند مرجع ضمیری جز کلمه (وَلِيِّكَ) پیدا کند و به این طریق، ناظم العقیلی به اهداف شوم خود نائل می‌آید.

 

#تقطیع و #سانسور احادیث، یکی از شیوه‌های رایج عوام فریبی در فرقه همبوشی بوده که بارها و بارها ضمن نقدهای گذشته بر کتاب (چهل حدیث مهدیین) به نمونه‌های آن اشاره کردیم.

 

🔴 توجه:

در روایات بسیاری با تعابیر مختلف به امامت فرزندان امام حسین (ع) نیز اشاره شده است لذا بازگشت ضمیر (ه) به امام حسین (ع) در خط قبل، قول بی اساسی نبوده بلکه 👈 هماهنگ با روایات دیگر نیز می‌باشد.

 

1) مثلا در دعای مربوط به خوردن تربت امام حسین (ع) به جهت شفا اینگونه آمده است:

 

اللَّهُمَّ بِحَقِّ هَذِهِ التُّرْبَةِ، وَ بِحَقِ‏ مَنْ‏ حَلَ‏ بِهَا وَ ثَوَى فِيهَا، وَ بِحَقِّ أَبِيهِ وَ أُمِّهِ وَ أَخِيهِ 👈👈 و الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ ….

🔅 ترجمه: خدایا! به حق این تربت و به حق کسی که در آنجا فرود آمد و در آن مسکن گزید و به حق پدر و مادر و برادر او 👈 و امامان از فرزندان او.

 

📕 امالی شیخ طوسی، ص319 .

 

2) پیامبر خدا (ص) در حدیثی شرکای حضرت علی (ع) و جانشینان ایشان را نام برده و فرمودند:

 

هَذَا أَوَّلُهُمْ، وَ أَوْمَى إِلَى الْحَسَنِ، ثُمَّ أَوْمَى إِلَى الْحُسَيْنِ عَلَيْهِمَا السَّلَامُ، ثُمَّ قَالَ: 👈 الْأَئِمَّةُ مِنْ‏ وُلْدِهِ‏ (ع).

 

🔅 این، اولین آنهاست و اشاره به حسن نمود، سپس اشاره به حسین: نمود و فرمود: 👈 ائمه از فرزندان او هستند.

 

📕 الامامة و التبصرة، ص54 .

 

 

3) و حضرتش در حدیثی دیگر به نامهای ائمه (ع) 12گانه اشاره نموده و در مورد امام حسین (ع) فرمودند:

 

أَلَا وَ إِنَّ الْإِجَابَةَ تَحْتَ قُبَّتِهِ وَ الشِّفَاءَ فِي تُرْبَتِهِ 👈 و الْأَئِمَّةَ مِنْ‏ وُلْدِه‏ ….

 

🔅 آگاه باشید که اجابت دعا در زیر قبه او و شفا در تربت اوست 👈 و ائمه از فرزندان او هستند.

 

📕 کفایة الاثر، ص17 .

 

 

4) رسول خدا(ص) هنگام تولد امام حسین(ع) به حضرت زهرا(ع) فرمودند:

 

إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَدْ أَخْبَرَنِي أَنَّهُ‏ يَجْعَلُ 👈 الْأَئِمَّةَ مِنْ‏ وُلْدِه‏ ….

 

🔅 همانا خدا مرا خبر داد که ائمه را از فرزندان او قرار داده است.

 

📕 کمال الدین، ج2ص415 .

 

 

5) پیامبر خدا (ص) ضمن حدیثی به خلقت نورانی اهل بیت (ع) اشاره نموده و فرمودند:

 

وَ مَا كَانَ مِنْ نُورِي صَارَ فِي وُلْدِ الْحُسَيْنِ فَهُوَ يَنْتَقِلُ 👈 في الْأَئِمَّةِ مِنْ‏ وُلْدِهِ‏ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ.

 

🔅 و آنچه که از نور من بود در فرزندان حسین منتقل شد پس آن در 👈 ائمه از فرزندانش تا روز قیامت منتقل می‌شود.

 

📕 علل الشرایع، ج1ص209 .

 

 

6) خداوند متعال در ماجرای معراج، پیامبر خویش را مورد خطاب قرار داده و می‌فرماید:

 

يَا مُحَمَّدُ إِنِّي خَلَقْتُكَ وَ خَلَقْتُ‏ عَلِيّاً وَ فَاطِمَةَ وَ الْحَسَنَ وَ الْحُسَيْنَ 👈 و الْأَئِمَّةَ مِنْ‏ وُلْدِهِ‏ ….

 

🔅 ای محمد! همانا من خلق کردم تورا و خلق کردم علی و فاطمه و حسن و حسین  👈 و ائمه از فرزندان او را.

 

📕 مائة منقبة، ص39 .

 

7) امام باقر(ع) پیرامون آیه (وَ إِيتاءِ ذِي الْقُرْبى‏) [نحل/90] فرمودند:

 

وَ الْقُرْبَى الْحَسَنُ وَ الْحُسَيْنُ 👈 و الْأَئِمَّةُ مِنْ‏ وُلْدِهِ‏ ….

 

🔅 قربی، حسن و حسین 👈 و ائمه از فرزندان او هستند.

 

📕 تاویل الآیات، ص264 .

 

 

8) رسول خدا(ص) ضمن حدیثی در مورد برتری اهل بیت(ع) فرمودند:

 

فاختار الحسن و الحسين 👈 و الأئمة من‏ ولده‏ على رجال العالمين ….

 

🔅 پس برگزید حسن و حسین 👈 و ائمه از فرزندان او را بر همه مردان عالمین.

 

📕 تفسیر البرهان، ج3ص498 .

 

 

9) در دعای روز ولادت امام حسین(ع) اینگونه آمده است:

 

👈 أنَّ الْأَئِمَّةَ مِنْ‏ نَسْلِهِ‏ وَ الشِّفَاءَ فِي تُرْبَتِه‏ ….

 

🔅 همانا 👈 ائمه از نسل او و شفاء در تربت اوست.

 

📕 مصباح المتهجد، ج2ص826 .

 

 

10) و همچنین در یکی از زیارات روز عاشورا اینگونه می‌خوانیم:

 

السَّلَامُ عَلَى 👈 منِ الْأَئِمَّةُ مِنْ‏ ذُرِّيَّتِهِ‏….

 

🔅 سلام بر کسی که 👈 ائمه از ذریه او هستند.

 

📕 المزار الکبیر، ص497 .

 

 

✅ در روایات بسیاری بر این موضوع که امامان از فرزندان امام حسین(ع) هستند تاکید شده است. رجوع فرمایید به بحارالانوار، باب ان الائمة من ذریة الحسین(ع)، ج25ص249 .

 

 

🔹 نکته پنجم:

و اما خیانتی دیگر از جناب ناظم . . .

 

ناظم العقیلی صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی را 👈 از کتاب الغیبة مرحوم شیخ طوسی نقل می‌نماید و به کتابهای مصباح المتهجد 👈 و جمال الأسبوع نیز آدرس می‌دهد.

 

لازم به ذکر است که بین نقل کتاب الغیبة ـــ پیرامون ماجراهای ضراب اصفهانی در مکه ـــ با نقل کتاب جمال الأسبوع #تفاوتهای_مختصری نیز وجود دارد اما از آنجایی که ناظم العقیلی در ابتدای حدیث یازدهم 👈 نام مرحوم شیخ طوسی را آورده و در پاورقی کتابش هم 👈 ابتدا به الغیبة ایشان ادرس می‌دهد، خوانندگان کتاب #گمان می‌کنند که او نقل کتاب الغیبة را در کتابش بیان نموده است و این در حالی است که او نقل کتاب جمال الأسبوع را در کتابش ذکر می‌نماید.

 

🤔 به راستی چرا ناظم العقیلی این گونه عمل نموده است و به کتاب الغیبة شیخ طوسی آدرس داده اما نقل کتاب جمال الأسبوع را بیان می‌نماید⁉️

 

🧐 آیا این کار وی بدون انگیزه و تصادفی بوده یا این که او در پی #غرضی_خاص اقدام به این عمل نموده است؟

 

🖋 و اما پاسخ:

 

در #نکته_سوم به فرازی از نقل کتاب الغیبة اشاره شد که در زیر مجددا آن را ذکر می‌نماییم:

 

#فقال‏ لَا إِذَا صَلَّيْتَ عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ 👈 و سَمِّهِم‏ . . .

🔅 ترجمه: [پیرزن گفت که حضرت] فرمود: نه، وقتی بر ایشان صلوات می‌فرستی بر همگی آنان ‏صلوات بفرست 👈 و نام آنها را بیاور.

 

📌 بر اساس این عبارت (فَقَالَ…)، امام زمان (ع) فرموده‌اند: (در صلوات باید بر همه امامان درود بفرستی و اسم آنان را بیاوری) و این مطلب باطل کننده فرقه همبوشی بوده 👈 زیرا در این صلوات فقط به نام 12 امام اشاره شده که در نکته سوم به آن پرداختیم.

 

همین عبارات در نقل کتاب #جمال_الأسبوع به صورت زیر می‌باشد:

 

#فقالت‏ لَا إِذَا صَلَّيْتَ عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ وَ سَمِّهِم‏ . . .

 

📌 که بر اساس این عبارت (فَقَالَت)، پیرزن می‌گوید: (در صلوات باید بر همه امامان درود بفرستی و اسم آنان را بیاوری).

 

در حقیقت ناظم العقیلی با ذکر نقل کتاب #جمال_الأسبوع، در مقام جواب آنچه که در ابتدای نکته سوم به آن اشاره نمودیم بوده و عبارت (در صلوات باید بر همه امامان درود بفرستی و اسم آنان را بیاوری) را منتسب به پیرزن می‌نماید، نه کلام معصوم.

 

اینک ضمن بیان نکاتی، به واکاوی پیرامون این موضوع می‌پردازیم.

 

1️⃣ ناظم العقیلی برای رسیدن به اغراض خود و اثبات امامت فرزندان امام زمان (ع)، به صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی در کتاب #الغیبة مرحوم شیخ طوسی اشاره می‌نماید اما #غرض_ورزی نموده و بدون هیچ تذکری، ناگهان نقل کتاب #جمال_الأسبوع سید بن طاووس را بیان می‌نماید 👈 زیرا نقل کتاب الغیبة حاوی عبارت (فَقَالَ…) بوده و باطل کنند فرقه همبوشی می‌باشد که در ابتدای نکته سوم به آن پرداختیم.

 

2️⃣ نسَخ خطی در دسترس کتاب الغیبة مرحوم شیخ طوسی شامل عبارت (فَقَالَ…) می‌باشد.

 

4 نسخه از این نُسَخ خطی در چاپ کتاب الغیبة/سال 1411 توسط موسسه دار المعارف الإسلامیة لحاظ شده است.

 

لازم به ذکر است که این چاپ، در نرم افزار نور 3.5 موجود بوده و همبوشیان آن را قبول داشته و مکررا به این چاپ آدرس دهی می‌کنند.

 

نسخه پنجمی (1092 هـ .ق) هم در کتابخانه مجلس به شماره 31488 موجود است و با نسخ متعددی #مقابله و #تصحیح شده که در آن عبارت (فَقَالَ…) موجود می‌باشد. در ادامه/لینک زیر، تصویر این نسخه ارائه می‌گردد:

 

ناگفته نماند که #احتمال می‌رود نسخه‌ای با عبارت (فَقَالَت…) در #اختیار مرحوم علامه مجلسی بوده است زیرا ایشان همین صلوات را با عبارت (فَقَالَت…) از کتاب الغیبة در بحارالانوار نقل می‌نماید. بحارالانوار، ج52ص19

 

📌 البته #احتمال_تصحیح_وتغییر عبارت (فَقَالَ…) به (فَقَالَت…) توسط مرحوم علامه منتفی نمی‌باشد لذا نمی‌توان به طور جزم بر وجود نسخه‌ای مشتمل بر عبارت (فَقَالَت…) در نزد مرحوم علامه نظر داد.

 

📕 مرحوم ابن المشهدی ـ م 610 هـ .ق ـ در کتاب المزار الکبیر ص666 به این صلوات اشاره می‌نماید ولی از ماخذ خود ذکری به میان نمی‌آورد اما این نقل، شامل عبارت (#فقال … وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ وَ وُلَاةِ عَهْدِهِ وَ الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ)  می‌باشد که با 👈 نسخ خطی و چاپی کتاب الغیبة #هماهنگ می‌باشد لذا به احتمال زیاد ماخذ نقل ایشان، کتاب الغیبة مرحوم شیخ طوسی بوده است.

 

📕 مرحوم طبری ـ قرن 5 هـ .ق ـ  در کتاب دلائل الامامة ص549 این صلوات را به #سندی_دیگر ذکر می‌کند و نقل او شامل عبارت (#فقالت … وَ صَلِ‏ عَلَى‏ وَلِيِّكَ‏ وَ عَلَى‏ وُلَاةِ عَهْدِک الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ)  می‌باشد.

 

🔻 خلاصه اینکه:

بر اساس آنچه گفته شد نهایتا، امر دائر مدار بین #دو_نقل ـــ فَقَالَ و فَقَالَت ـــ است.

 

* اگر نقل (#فقال) صحیح باشد، بطلان فرقه همبوشی رقم می‌خورد که در ابتدای نکته سوم بیان آن گذشت.

 

** اما در صورت صحت نقل (#فقالت)، باز هم ادعای ناظم العقیلی مبنی بر وجود امامان و اوصیاء از فرزندان امام زمان (ع) ثابت نمی‌شود زیرا:

 

1️⃣ در #نکته_دوم روایات فراوانی را در تعداد اوصیاء پس از پیامبر (ص) ذکر نمودیم ‏که بر اساس آنها نمی‌توان قائل به وجود امامان و اوصیاء از فرزندان امام زمان (ع) شد لذا اگر عبارت (لَا إِذَا صَلَّيْتَ عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ وَ سَمِّهِم‏/ نه، وقتی بر ایشان صلوات می فرستی بر همگی آنان ‏صلوات بفرست و نام آنها را بیاور) کلام حضرت هم نباشد باز هم نمی‌توان ضمیر (ه) در عبارت (وَ الْأَئِمَّةِ ‏مِنْ وُلْدِه‏) را به امام زمان (ع) برگشت داد.‏

 

2️⃣ امام حسن عسکری (ع) به خدمتکار خود ـــ همان پیرزن ـــ فرموده‌ بودند که (در ‏آخر عمر حضرت مهدی (ع) را می‌بینی و در نزد قائم چنان خواهی بود که در نزد من ‏هستی).‏

 

بر طبق روایات، خدمتکاران امام زمان (ع) بسیار #متقی و #جزو_موالیان_خاص بوده و از ‏جایگاه بسیار مخصوصی برخوردارند.

 

حال علی فرض که این عبارت (لَا إِذَا صَلَّيْتَ ‏عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ وَ سَمِّهِم) کلام پیرزن باشد، آیا می‌توان تصور نمود که خادمه ‏امام زمان (ع) در امور دینی از #پیش_خود حرف بزند⁉️ بدون اینکه از امام چیزی شنیده ‏باشد⁉️

 

3️⃣ در صلوات صادر شده از سوی حضرت هم دقیقا نام تک تک اوصیاء پیامبر (ص) ذکر شده است که تعداد آنان مطابق با #صدها_روایت دیگر می‌باشد لذا متن ‏صلوات شریف هم، خود بهترین شاهد است بر این که 👈 عبارت (لَا إِذَا صَلَّيْتَ ‏عَلَيْهِمْ فَصَلِّ عَلَيْهِمْ كُلِّهِمْ وَ سَمِّهِم) کلام حضرت است 👈 ویا اینکه کلامی است که به تعلیم ‏حضرت بوده است. ‏

 

 

🔹 نکته ششم:

اگر شخصی اصرار بورزد که ضمیر (ه) در عبارت (وَالْأَئِمَّةِ ‏مِنْ وُلْدِه‏)  به امام زمان (ع) بازگشت می‌کند، دو راه در پیش رو دارد:

 

الف: این که بگوید تعداد امامان و اوصیاء پیامبر (ع) بیش از 12 نفر می‌باشند. در این صورت صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی با روایات فوق حد متواتر در تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ع) #تعارض داشته لذا طبق ضابطه و سخن امام باقر (ع) باید صلوات ابوالحسن را #کنار گذاشته شود که سابقا در #نکته_دوم پیرامون آن گفتگو نمودیم.

 

ب: قائل شود که مراد ‏از کلمه (الْأَئِمَّةِ)، امامان معصوم و اوصیاء پیامبر (ع) نمی‌باشند بلکه منظور #ائمه_جماعات هستند که همبوشیان عزیز هم این معنا را برای کلمه (امام) قبول داشته و در استدلالات خود به آن اشاره می‌نمایند (1).

 

👈 پس یعنی در این صلوات، بر امام زمان (ع) و والیان عهد ایشان (2) و همچنین بر 👈 امامان جماعت از فرزندان حضرتش ‏درود و صلوات فرستاده می‌شود.

 

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــ

🖋 پی نوشت:

(1) توضیح این که همبوشیان کلمه (امام) را به #چهار معنی تقسیم می‌کنند: (امام به معنای خاص، امام به معنای اخص، امام به معنای عام، امام به معنای اعم) و سپس 👈 امام جماعات را در قسم (امام به معنای عام) ذکر می‌کنند.

(2) مراد از عبارت (وُلَاةِ عَهْدِهِ/ والیان عهد او) #می‌تواند یاران 313 گانه امام زمان (ع) باشد که در روایتی ـــ کمال‌ الدین، ج2ص673 ـــ از ایشان با عنوان 👈 حاکمان خدا در زمین یاد شده است

 

🔹 نکته هفتم:

#نهایت چیزی که از این دعا می‌توان #برداشت نمود آن است که با توجه به فراز (اللَّهُمَّ أَعْطِهِ فِي نَفْسِهِ وَ ذُرِّيَّتِهِ …)، حضرتش در طول عمر شریف خویش دارای فرزند خواهند بود 👈 اما آیا این فرزندان در حال حاضر متولد شده‌اند یا این که بعدا متولد خواهند شد، از این دعا چیزی فهمیده نمی‌شود.

 

 

🔵 جمع بندی

 

ـــ اگر بپذیریم که ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ/ و درود فرست بر … امامان از فرزندان او) مربوط به امام زمان (ع) می‌باشد، باز هم ادعای #مقام_امامت برای #مهدیین سخنی گزاف می‌باشد زیرا در این حدیث #هیچ_سخنی از مهدیین به میان نیامده و ادعای این که مهدیین همان ائمه از فرزندان امام زمان (ع) می‌باشند #ادعایی_بدون_دلیل می‌باشد.

 

ـــ اگر صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی بر امامت و وصایت فرزندان امام زمان(ع) دلالت کند، با #احادیث_مشهور و متواتر دال بر تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ع) در #تعارض می‌باشد که با توجه به راهکار امام باقر (ع) باید 👈 از صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی چشم پوشی نمود.

 

ـــ با فرض پذیرش صدور این صلوات از امام زمان (ع)، به #دو_دلیل قطعا ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ) مربوط به امام زمان (ع) نمی‌باشد بلکه ضمیر به #امام_حسین (ع) ـــ یا امیرالمومنین (ع) یا پیامبر خدا (ص) که در خط قبل دعا به نام آنها اشاره شده است ـــ برگشت می‌کند.

 

#دلیل_اول: حضرت فرمودند که در صلوات باید بر پیامبر (ص) و اوصیاء ایشان درود بفرستی و نام آنها را بیاوری و در صلوات تعلیمی حضرت نیز، فقط به نام 12 وصی اشاره شده است، نه بیشتر.

 

#دلیل_دوم: وجود #احادیث_مشهور_وبسیار در باب اوصیاء 12گانه پیامبر (ص) قرینه منفصلی است بر این که ضمیر (ه) در عبارت (وَ صَلِ‏ عَلَى‏ … الْأَئِمَّةِ مِنْ وُلْدِهِ) مربوط به امام زمان (ع) نمی‌باشد.

 

ـــ ناظم العقیلی برای رسیدن به اغراض خود و اثبات امامت فرزندان امام زمان (ع)، به صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی در کتاب #الغیبة مرحوم شیخ طوسی #اشاره می‌نماید اما غرض ورزی نموده و #بدون_هیچ_تذکری، ناگهان نقل کتاب #جمال_الأسبوع سید بن طاووس را بیان می‌نماید.

 

ـــ خلاصه این که امر دائر مدار بین #دو_نقل (فَقَالَ و فَقَالَت) است.

 

👈 اگر نقل (#فقال) صحیح باشد  بطلان فرقه همبوشی رقم می‌خورد که در ابتدای نکته سوم بیان آن گذشت.

 

👈 اما در صورت صحت نقل (#فقالت)، باز هم ادعای ناظم العقیلی مبنی بر وجود امامان و اوصیاء از فرزندان امام زمان (ع) ثابت نمی‌شود.

 

ـــ اگر شخصی اصرار بورزد که ضمیر (ه) در عبارت (وَالْأَئِمَّةِ ‏مِنْ وُلْدِه‏)  به امام زمان (ع) بازگشت می‌کند، دو راه در پیش رو دارد:

 

الف: این که اوصیاء و امامان پس از پیامبر (ص) بیش از 12 نفر بوده که در این صورت با #احادیث_مشهور در تعداد اوصیاء 12گانه پیامبر (ع) #تعارض ایجاد می‌شود و نهایتاً باید طبق راهکار امام باقر (ع) پیش رفت و از صلوات مذکور #چشم پوشید.

 

ب: قائل شود که مراد ‏از کلمه (الْأَئِمَّةِ)، امامان معصوم و اوصیاء پیامبر (ع) نمی‌باشند بلکه منظور #ائمه_جماعات هستند.

 

ـــ ناظم العقیلی در مقدمه کتاب (چهل حدیث مهدیین) ادعا نمود که:

 

1️⃣ امامت در 12 امام محصور نبوده و مهدیین بعد از امام زمان (ع) مقام وصایت و امامت دارند.

 

2️⃣ مهدیین همان عترت و فرزندان امام زمان (ع) هستند.

 

اما صلوات ابوالحسن ضراب اصفهانی توان اثبات ادعاهای وی را نداشته و در نتیجه بطلان فرقه همبوشی #ثابت می‌شود.

 

 

💥 نکته مهم:

همانطور که سابقا عرض کردیم کتاب (40 حدیث مهدیین) ناظم العقیلی #مورد_تایید احمد اسماعیل همبوشی بوده لذا جهالتها و غرض ورزیهای موجود در این کتاب، دروغین بودن احمد اسماعیل را آشکار کرده و بطلان فرقه او را ثابت می‌نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *