2- ضرورت شناخت محور وحدت | یمانی پدیا | دانشنامه مجازی مدعیان مهدویت
مقالات

2- ضرورت شناخت محور وحدت

فصلنامه‌ی غدیر

بنابراین آن حبل الهی و ریسمانی که همه مسلمانان موظفند به آن چنگ بزنند، نیستند مگر تنها و تنها همین دوازده وصی راستین پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)! حال که ریسمان محکم الهی از صدر اسلام تا قیامت را شناختیم، بار دیگر به خطابه‌ی شریف غدیر برمی‌گردیم.

همان گونه که اولین خلیفه‌ی بلافصل پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)، امیرالمومنین (علیه السلام)که حبل الله المتین و ریسمان محکم الهی هستند محور وحدت در زمان خودشان بودند، مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) نیز به عنوان آخرین حبل الهی تنها حبلی هستند هم وحدت‌آفرین هستند و هم مصونیت‌بخش!

آری، هم اکنون نیز غدیر می‌تواند نه تنها وحدت‌آفرین باشد بلکه مصونیت بخش نیز هست؛ زیرا یکی از مشترکات اعتقادی تمامی فرقه‌های اسلامی و حتی ادیان الهی، باورداشت به مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و همان موعودی است که جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود. اگر با توجه به این اصل اعتقادی مشترک به سراغ خطابه غدیر برویم، خواهیم دید که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) بخش عمده‌ای از خطابه‌ی غدیر را به وارث امروز غدیر، حبل الهی در روزگار ما یعنی وجود مقدس مهدی موعود (صلی الله علیه و آله و سلم) اختصاص داده‌اند!

وحدت‌آفرین از این جنبه که باورداشت مشترک تمامی مسلمانان است و همه می‌توانند حول این محور مقدس گرد هم جمع شوند! اما مصونیت‌بخش است چون پیامبراکرم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ویژگی‌هایی برای ایشان در خطابه‌ی غدیر بیان فرموده‌اند که دستِ دزدان دین برای همیشه قطع فرموده‌اند.

این بی‌اطلاعی و غفلت ما از این ویژگی‌هاست که باعث تفرقه، گمراهی و گرفتار شدن‌مان در دام این فرقه‌ها می‌شود.

مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، یگانه‌ی دوران است! گوهر بی‌همتای هستی است! آن حبل الهی است که خداوند متعال، معرفت و ایمان به او را تنها راه هدایت در زمان ما قرار داده است. و همین نقش بی‌بدیل امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در هدایت انسان‌هاست که باعث شده شیطان، چشم طمع به این جایگاه رفیع داشته باشد. ابلیس ملعون می‌داند اگر کسی از کهف حصین و پناه‌گاه بسیار مستحکم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیرون بیاید، دیگر هیچ پناهی ندارد و سرانجام کارش جهنم خواهد بود! به همین خاطر است که نه تنها در میان شیعیان بلکه در میان اهل تسنن و بلکه تمامی ادیان الهی، مدعیان دروغینی را می‌تراشد تا به هدف خود که گمراهی بندگان خداست برسد.

این تلاش شیطان در شرایط سخت اقتصادی و نا امیدی‌های اجتماعی، زودتر به نتیجه می‌رسد. چرا که مردم خسته از فشارها، به دنبال روزنه‌ی امیدی می‌گردند تا هر چه زودتر از شرایطی که در آن هستند، رهایی یابند! همین عجله کردن و جهل و غفلت از معرفت به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باعث می‌شود شیطان بتواند زهر کشنده‌ی مدعیان دروغین را به جای ماء مَعین و آب گوارای وجود مقدس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به خورد مخاطب خود داده و او را از پای در آورد!

آری، این بار با این هدف مهمان سفره‌ای خواهیم بود که پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) تا قیامت این مائده را گسترانیده‌اند! بی‌چاره آن کسی است که خود را از این مائده‌ی الهی محروم سازد!

آری، این بار مهان خانِ کَرَم خطابه‌ی غدیر خم خواهیم بود تا به صورت خاص با ویژگی‌های امام زمان و مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) آشنا شویم!

خداوند متعال مقامات فراوانی را به امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) عنایت فرموده است. برخی از این مقامات در بین تمامی ائمه (علیهم السلام) مشترک است و همه این بزرگواران دارای این مقام هستند؛ مثل ویژگی امام بودن و نقش امام (علیه السلام) در عالم هستی و همچنین در زندگی دنیایی و آخرتی. از این جنبه، همان نقشی که امیرالمومنین (علیه السلام) برای کل عالم هستی در زمان خودشان داشتند، هم اکنون امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) این نقش را در عالم دارند.

گاهی نیز یک ویژگی و خصوصیت، مخصوص یکی از این بزرگواران است؛ به عنوان مثال ویژگی قائمیت و مهدویت، که از ویژگی‌های اختصاصی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. وجود مقدس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، همان مهدی موعود و موعود الهی هستند که خداوند متعال وعده فرموده به دست مبارک ایشان، جهان را پر از عدل و داد می‌فرماید. ایشان همان قائم و قیام‌کننده‌ای هستند که بر تمام ظالمان چیره خواهند شد و …

یعنی امام زمان ما در عین حال که امام هستند، همان مهدی موعودی هستند که خداوند متعال از ابتدای خلقت و توسط تمامی پیامبران الهی، مژده به آمدن ایشان و دادگستری ایشان را داده است. بنابراین دو شأن و جایگاه از میان شئون مختلفی که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) دارند عبارتنداز:

  • جایگاه و شأن امامت
  • جایگاه و شأن قائمیت و مهدویت (مهدی موعود و قائم آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم))

با این نگاه اگر به سراغ خطابه غدیر برویم، خواهیم دید پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ده‌ها ویژگی برای وجود مقدس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بیان فرموده‌اند که مجالی برای عرض اندام مدعیان دروغین باقی نمی‌گذارد! با دقت در خطابه غدیر، به لطف خداوند متعال ان شاءالله از سویی معرفت به امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) افزایش پیدا می‌کند و از طرف دیگر، مشت مدعیان دروغین مهدویت و امامت باز می‌شود.

همان گونه که پیش از این نیز اشاره شد، شیطان و سفیران او به خوبی می‌دانند یکی از میان‌برهای ضلالت و گمراهی بندگان خدا، ساخت فرقه‌ها نوظهور و جذب افراد در تشکیلات آن‌هاست. کافیست فرد به دام افتاده به سفیر ابلیس به عنوان مهدی موعود و قائم آل محمد (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ایمان بیاورد و او را امام زمان و حجت خدا در زمان خود بداند! همین عدول و عبور از امامت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و ایمان آوردن به سفیر شیطان، مراد و نتیجه‌ی دلخواه شیطان را فرآهم می‌آورد. شاهد و دلیل برای این موضوع بسیار زیاد است! از آیات قرآن کریم تا روایات نورانی معصومین (علیهم السلام). از آیاتی که می‌فرمایند روز قیامت هر کسی با امام خودش محشور می‌شود (يَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُنٰاسٍ بِإِمٰامِهِمْ[1]) تا روایاتی که می‌فرمایند هر کس بمیرد و امام زمانش را نشاسد به مرگ جاهلی یا مرگ کفر و نفاق مرده است (مَنْ مَاتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إِمَامَ زَمَانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً[2])! روز قیامت با همان امامی محشور می‌شویم که در دنیا به او اقتدا کرده‌ایم! اگر کسی پیرو ائمه‌ی نار و آتش باشد، تکلیفش در قیامت مشخص است؛ با همان امام ضلالت و گمراهی محشور می‌شود! اما اگر به لطف خداوند متعال، ولایت امام هدایت را پذیرفتیم، با همین وجود مقدس و نورانی در قیامت محشور می‌شویم!

یکی از جنبه‌های زیارت‌نامه‌ها و دعاها، اعتراف به اعتقادات صحیح است. اهمیت باور داشت و اعتقاد به وجود مقدس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در مواضع بسیار زیادی بیان گردیده است. به عنوان مثال در یکی از زیارت‌نامه‌های امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سامرا در یکی از بخش‌های آن به جایگاه و نقش ولایت و امامت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در سعادت یا شقااوت ابدی این گونه شهادت می‌دهیم:

… أَشْهَدُ أَنَّ بِوَلَايَتِكَ تُقْبَلُ الْأَعْمَالُ وَ تُزَكَّى الْأَفْعَالُ وَ تُضَاعَفُ الْحَسَنَاتُ وَ تُمْحَى السَّيِّئَاتُ فَمَنْ جَاءَ بِوَلَايَتِكَ وَ اعْتَرَفَ بِإِمَامَتِكَ قُبِلَتْ أَعْمَالُهُ وَ صُدِّقَتْ أَقْوَالُهُ وَ تُضَاعَفُ حَسَنَاتُهُ وَ مُحِيَتْ سَيِّئَاتُهُ وَ مَنْ عَدَلَ عَنْ وَلَايَتِكَ وَ جَهِلَ مَعْرِفَتَكَ وَ اسْتَبْدَلَ بِكَ غَيْرَكَ أَكَبَّهُ اللَّهُ عَلَى مَنْخِرِهِ فِي النَّارِ وَ لَمْ يَقْبَلِ اللَّهُ مِنْهُ عَمَلًا وَ لَمْ يُقِمْ لَهُ يَوْمَ الْقِيامَةِ وَزْناً…[3]

گواهی می‌دهم که به واسطه ولایت شما (ای امام زمان!) اعمال بندگان مقبول و پذیرفته می‏شود و کردار خلق تزکیه می‏گردد و اعمال حسنه مضاعف و زیاد شده و اعمال سیئه و گناهان محو و آمرزیده می‏شود. پس هر کس با ایمان به ولایت شما و اعتراف به امامت محشور شود اعمالش مقبول و پذیرفته است و گفتارش تصدیق شود و حسناتش مضاعف و گناهانش محو و بخشیده می‌شود. و هر کس از ولایت شما برگردد و جاهل به مقام معرفتت باشد و غیر تو را به جای تو انتخاب کند و برگزیند خداوند متعال او را با صورت در آتش دوزخ خواهند انداخت و هیچ عمل او را نپذیرد و در روز قیامت در میزان حساب عملش را وزنی نباشد.

آیا شیطان هدفی غیر از این دارد؟! آیا غیر از گرفتار شدن بندگان و خلود آنان در جهنم، هدف دیگری دارد؟! کسی که یک مدعی دروغین را به جای امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بپذیرد، خداوند متعال او را با صورت در آتش خواهند انداخت! و هیچ عملی از او را قبول نمی‌فرماید!

[1] الإسراء، 71

[2] بحار الأنوار (ط – بيروت)، جلد ‏32، صفحه‌ی 331

[3] المزار (للشهيد الاول) / 205 / تتمة في زيارة سيدنا و مولانا حجة الله الخلف الصالح أبي القاسم محمد المهدي صاحب الزمان صلوات الله عليه و على آبائه بسرمن‏رأى ….. ص : 203

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *